poniedziałek, 14 listopada 2011

Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową - część 3/4

Część 1 - http://www.lwowskastreetteam.com/2011/10/jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron-sportowa.html
Część 2 - http://www.lwowskastreetteam.com/2011/10/jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron-sportowa_17.html

W kwietniu 2011 roku wybrałem się, z wszystkimi wymaganymi dokumentami i dowodami opłat administracyjnych (242zł za wydanie pozwolenia na broń, 34zł za wydanie dwóch promes, 10zł za wydanie decyzji dotyczącej dopuszczenia), do WPA we Wrocławiu. Byłem przekonany, że wydanie pozwolenia to już tylko formalność. Nie mogłem być w większym błędzie. Kiedy odstałem swoje w krótkiej kolejce, osoba przyjmująca wnioski poinformowała mnie, że moje podania i tak zostaną odrzucone, więc równie dobrze mogę ich nie składać. Po czym wręczyła mi je do ręki. Na szczęście z doświadczenia wiedziałem, że nie mając odmowy na piśmie nie będę mógł dochodzić swoich praw. Wymusiłem na Pani przyjęcie moich podań.  Kiedy osoba ta zorientowała się, że nie dam się tak łatwo zbyć zaczęła mnożyć koleje przeszkody. Domagała się przedstawienia protokołów ze startów w zawodach, których zgodnie z nową ustawą nie mam obowiązku przedstawiać. Cała ta sytuacja została opisana na


portalu romb.pl jako "wyskok" 3 we Wrocławskim WPA.   Kolejnym  punktem w tej zawiłej procedurze była wizja lokalna przeprowadzona przez dzielnicowego. Sprowadza się to do rozmów z sąsiadami oraz wizyty Policjanta w domu, podczas której odpowiada się na kilkadziesiąt pytań. Policja czekała dokładnie miesiąc aby odpowiedzieć na moje pisma. Wniosek o wydanie dopuszczenia do posiadania został rozpatrzony pozytywnie, razem z decyzją otrzymałem legitymację. Z samym pozwoleniem nie było już tak różowo. Wydział Postępowań Administracyjnych odpisał mi w bardzo długim i nie zrozumiałym piśmie. Czytamy w nim: „W nawiązaniu do złożonego wniosku z ….0.4.2011r. w sprawie wydania pozwolenia na posiadania broni palnej sportowej uprzejmie informuję, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wydanie pozwolenia na broń ma charakter reglamentacyjny i jest uwarunkowane okolicznościami na które powołuje się strona ubiegająca się o pozwolenie na broń. Dlatego też interesują nas wszelkie dokumenty, wskazujące na to, że strona uprawia strzelectwa sportowe, a osiągane przez nią wyniki rywalizacji sportowej wyróżniają ją spośród innych uczestników. (…………………….)
Proszę zatem o złożenie w Wydziale Postępowań Administracyjnych  i Prezydialnym KWP we Wrocławiu w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma dokumentów potwierdzających ponadprzeciętne wyniki ze strzelań wnioskodawcy uzyskanych w ramach rywalizacji sportowej ze wskazaniem rangi zawodów. (………….) Tel. 71-340-42-02"
 Oczywiście takie stanowisko WPA jest niezgodne z obecnie obowiązującymi przepisami, ale jak widać przepisy te najwyraźniej do Wrocławia jeszcze nie dotarły. W związku z powyższym po konsultacji z prawnikiem z ROMB odpisałem:
 "W odpowiedzi na pismo ...... z dnia ....... uprzejmie informuję, iż wraz z podaniem o wydanie pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych przedstawiłem ważną przyczynę posiadania broni. Zgodnie ze znowelizowanym art. 10 ust. 1 i 3 ustawy o broni i amunicji, gdy nie występują po stronie wnioskodawcy ujemne przesłanki, organ Policji w takim przypadku MA OBOWIĄZEK wydania pozwolenie na broń. W związku z tym przedstawianie „dokumentów potwierdzających ponadprzeciętne wyniki ze strzelań wnioskodawcy uzyskanych w ramach rywalizacji sportowej ze wskazaniem rangi zawodów” nie ma żadnego sensu, gdyż dokumenty te nie mają absolutnie żadnego znaczenia i nie mogą mieć żadnego wpływu na wydanie, bądź odmowę wydania pozwolenia na broń. Z tego też powodu dokumentów takich nie zamierzam przedstawiać."

Kolejne informacje i przepychanki z WPA pojawią się w następnej część.Podsumowanie kosztów:

- Członkostwo w Klubie i PZSS / rok 400zł
- Legitymacja WKS 20zł
- Legitymacja PZSS 30zł
- Kurs na Patent 400zł
- Egzamin Teoretyczno - Praktyczny 400zł
- Badania Lekarskie 50zł
- Patent 30zł
- Badania sportowe 91zł
- Badania pod kątem pozwolenia na broń 400zł
- Wydanie pozwolenia na broń 242zł
- Opłata za wydanie dwóch promes 34zł
- Opłata za wydanie decyzji dotyczącej dopuszczenia 10zł

6 komentarzy:

 1. i jak zakończyła się cała historia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie jak to z urzędasami zmarnowano facetowi czas i pieniądze
   choć swoją drogą przeczytałbym chętnie część 4!!!!

   Usuń
 2. dodam jeszcze jedną bardzo ważny argument:
  Nie liczą się osiągnięcia
  Z żadnego przepisu prawa nie wynika też, że tylko status wybitnego zawodnika sportów strzeleckich czy instruktora strzeleckiego uzasadnia przyznanie pozwolenia na posiadanie broni. Prawo do broni nie jest nagrodą za wybitne osiągnięcia sportowe, a przyznanie takiego prawa zawodnikowi może właśnie służyć podniesieniu jego kwalifikacji sportowych (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 października 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 417/2009).
  źródło http://jegostrona.pl/militaria/artykuly/352692,jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron-palna-do-celow-sportowych.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam

  Sprawa zakończona sukcesem ale połowicznym. Cały wysiłek opisany w 3 postach poszedł na marne.

  Złożony został nowy wniosek, tym razem na 3 szt i przeszło bez problemów. Jak znajdę czas to dokładnie temat opisze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko KNP - Korwin Mikke czyli powrót do normalności!

  OdpowiedzUsuń