poniedziałek, 3 października 2011

Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową - część 1/4

W roku 2010 postanowiłem, że czas zrobić coś w kierunku posiadania własnej broni, w internecie wyczytałem, że najprościej będzie uzyskać pozwolenie na broń sportową. Postaram się w kilku postach przybliżyć wam ten temat i być może pomóc w uzyskaniu wymarzonej jednostki broni palnej.


Pierwszy krok jak należy wykonać to uzyskanie "ważnej przyczyny" do wydania pozwolenia na broń, o której mówi ustawa. W tym celu wystarczy zapisać się do organizacji o charakterze strzeleckim, może być to stowarzyszenie, klub sportowy, itp. W moim przypadku wybór padł na grupę powszechną sekcji strzeleckiej klubu WKS przy ul. Wodzisławskiej we Wrocławiu. Jest to obiekt dość nowoczesny i posiadający duże zaplecze sprzętowe. Oczywiście zapisanie się tylko do klubu sportowego niewiele nam daje, trzeba zapisać się także do PZSS - Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Wszystkie formalności w zakresie zapisania się do obydwu organizacji załatwiłem w siedzibie WKS. Polegało to zasadniczo na opłaceniu około 400zł składki członkowskiej za rok (część idzie do PZSS, a część zostaje na strzelnicy). Na miejscu dostałem legitymację WKS (20zł), a legitymacja PZSS (30zł) przyszła, po około czterech tygodniach, do klubu pocztą.

Do zapisania się do WKS wymagane są:
-Dowód osobisty
-2 zdjęcia
-400zł

Kiedy już jesteśmy dzielnym członkiem tych szanowanych organizacji możemy zapisać się na kurs na Patent Strzelecki. Kurs taki odbywa się wtedy kiedy zbierze się minimum 15 chętnych osób, w praktyce oznacza to jeden kurs na rok. Informacje można uzyskać pod nr tel: 71 3425980. Kurs to dodatkowy koszt 400zł + 50złna badania lekarskie, które odbywają się na miejscu zaraz przed rozpoczęciem zajęć.

Kurs dzieli się na 2 działy: Teoretyczny i Praktyczny. Pierwsza odbywa się część teoretyczna. Prowadzi ją Kierownik sekcji strzeleckiej WKS'u Leopold Kałuża, człowiek bardzo ciekawy i posiadający ogromną wiedzę w zakresie strzelectwa sportowego, myślistwa, balistyki i każdej innej działalności związanej z bronią palną. Pan Kałuża przekazuje nam sporo informacja o prawie dotyczącym broni, budowie broni, balistyce, itp. , wszystko trwało około 4h i odbyło się w piątek około godziny 15. Kolejnego dnia przyszliśmy na zajęcia praktyczne, które zaczęliśmy od strzelania z gładkolufowej strzelby śrutowej (12) do rzutków (Trap). Każdy oddał 15 strzałów w 3 seriach i oczywiście prawie nic nie trafił.. Kiedy już opadły emocje związane z pierwszym w życiu kontakcie z bronią palną, przeszliśmy na strzelnicę na 25m (pistolet). Strzelaliśmy tam z pistoletu sportowego Margolin (5,6mm - 0.22 LR) oraz z Rewolweru (0.38 special), po oddaniu trzech pięciostrzałowych serii (z pistoletu i rewolweru) prowadzący szkolenie odesłał nas na kolejne ćwiczenia.

Następna część to strzelanie z karabinu sportowego kbks (5,6mm - 0.22 LR) na 50m. Jest to chyba najłatwiejsze strzelanie na tym kursie. Oddaliśmy 20 strzałów w pozycji leżącej z podpórką i 20 w pozycji leżącej z pasa usztywniającego. Na tym dzień szkolenia się kończy. Strzelnicę odwiedziliśmy jeszcze w Niedzielę na strzelania z broni sportowej pneumatycznej oraz na dodatkowe strzelania z Margolina (5,6mm - 0.22 LR). Ktoś mógłby zapytać dlaczego na tym kursie zaczyna się strzelanie od najtrudniejszej konkurencji - od rzutków, a kończymy na teoretycznie najłatwiejszej - na pistolecie i karabinie pneumatycznym? Odpowiedź jest bardzo prosta i prozaiczna, strzelnica ma sądowy zakaz strzelania do rzutków w niedziele...

Po około dwóch tygodniach zostaliśmy wezwani na strzelnicę na Egzamin Teoretyczny i Praktyczny, których łączny koszt to 400zł. Część teoretyczna składa się z 10 prostych (materiały dostajemy na kursie) pytań, nie ma tutaj miejsca na błędy (wymagany wynik to 10/10). Po egzaminie teoretycznym odbywamy jeszcze rozmowę z kierownikiem szkolenia (L. Kałuża), który omawia z nami nasz test.

Egzamin praktyczny składa się z trzech części:

1. Strzelanie z pistoletu sportowego pneumatycznego (4,5mm ) na 10m
2. Strzelanie z karabinu sportowego kbks (5,6mm - 0.22 LR) na 50m
3. Strzelanie ze strzelby gładkolufowej (12) do rzutków (Trap)

Po kursie cała grupa była tak wyszkolona, że wszyscy bez większych problemów zdali wszystkie trzy egzaminy. :)
Trzeba jednak uważać, ponieważ do każdego ze strzelań egzaminacyjnych podchodzimy "z marszu". Nie ma żadnych strzelań próbnych. Jest to oczywiście niesamowita głupota, ponieważ strzelamy z broni, której nie znamy i mi np zdarzyło się tak, że celując prawidłowo nie trafiałem nawet okolice środka tarczy. Egzaminator wiedząc jednak, że jakość klubowej broni pozostawia wiele do życzenia ocenił skupienie moich strzałów, a nie wynik punktowy i zaliczył mi egzamin.

Po zdaniu egzaminu pozostaje nam czekać około czterech tygodni na Patent Strzelecki.

Podsumowanie kosztów:

- Członkostwo w Klubie i PZSS / rok 400zł
- Legitymacja WKS 20zł
- Legitymacja PZSS 30zł
- Kurs na Patent 400zł
- Egzamin Teoretyczno - Praktyczny 400zł
- Badania Lekarskie 50zł
- Patent 30zł

CDN...

część 2 - http://www.lwowskastreetteam.com/2011/10/jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron-sportowa_17.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz